TRENČÍN. Volebné miestnosti otvoria o 7. h a až do 20. h sa môžu Trenčania vyjadriť, či súhlasia s umiestnením obchodno-zábavného a spoločenského centra Aupark na pozemkoch nachádzajúcich sa na území mesta Trenčín vymedzenom Ulicou Kniežaťa Pribinu a Ulicou Palackého. Výsledky, ako uviedla Jana Marková z kancelárie primátora, by mali byť známe do polnoci 11. júla.
Referendum má stáť 14-tisíc eur
Od vyhlásenia termínu referenda v máji, jeho cena stúpla, z pôvodných 11-tisíc na 14-tisíc eur. Najskôr uvádzalo mesto 10 volebných okrskov, neskôr ich počet upravilo na 26. Ako uviedla Jana Marková, zachovali všetky volebné miesta. „Ľudia idú na to isté miesto ako vždy pri voľbách v minulosti, aby nedošlo k nejakým zmätkom alebo omylom, iba na danom mieste sme zlúčili jednotlivé miestnosti do jednej."
Občania už mali možnosť vyjadriť sa k vhodnosti umiestnenia Auparku na mieste uvažovanej výstavby. Koncom minulého roka zorganizovali krajskí aj mestskí poslanci za stranu Smer-SD petíciu Neničme park Auparkom. Podpísalo ju 8666 občanov.
Prázdninový termín sa nepozdáva opozícii
Na petíciu zareagoval primátor oznámením o vyhlásení referenda. Prázdninový termín 11. júla, ktorý schválilo mestské zastupiteľstvo na mimoriadnom zasadnutí v máji, sa nepáči opozícii ani Trenčanom. Podľa primátora Branislava Cellera sú však argumenty, že ľudia budú na dovolenkách, „postavené na vode". Politológ Grigorij Mesežnikov však poukazuje, že žiadne voľby sa nikde na svete nekonajú v lete a samospráva, ak by chcela zvýšiť reprezentatívnosť výsledku, mala hľadať iný termín. Podľa poslanca Ladislava Pavlíka to poukazuje, ako vážne to mesto s referendom myslí.
Na platnosť treba 50 percent
Aby bolo ľudové hlasovanie platné, musí sa ho zúčastniť viac ako 50 percent voličov. Mnohí Trenčania sú skeptickí a nepredpokladajú, že by mohlo byť úspešné. Trenčania totiž nechodia k volebným urnám vo veľkých počtoch. V ostatných komunálnych voľbách do krajského zastupiteľstva v roku 2005 sa ich, podľa informácií Slovenského štatistického úradu, zúčastnilo 12,30 percent z oprávnených voličov v kraji, čo bola najnižšia účasť na Slovensku. Do mestskej samosprávy v roku 2006 prišlo voliť 31 percent Trenčanov.