Agentúrnu správu sme o 20:05 nahradili autorským textom SME
TRENČÍN. Po celodennom alkoholickom ťahu 28-ročný Bohuslav z Hornej Súče skolaboval na trenčianskej železničnej stanici. Upadol do kómy.
V nemocnici potom lekárom vyrazilo dych. Mužovi namerali 6,9 promile alkoholu v krvi. Záchranárov zavolala jeho priateľka. Krátko pred polnocou z piatka na sobotu ležal na schodoch železničnej stanice v Trenčíne, triaslo ho a tiekla z neho krv.
Vyviazol nezranený
Ako stúpa alkohol do hlavy
MUŽ - veľké pivo (pol litra, 5 % alkoholu)
- váha: 85 kg, výška: 185 cm
- hladina alkoholu: 0,32 promile
ŽENA - pohár vína (dva deci, 12 % alkoholu)
- váha: 60 kg , výška: 163 cm
- hladina alkoholu: 0,52 promile
Pozn.: Prepočty sú orientačné. Polícia zisťuje prítomnosť alkoholu v miligramoch etanolu na liter vydychovaného vzduchu. Napríklad 0,48 mg znamená 1 promile.
Bol úplne bezvládny. Vyšetrenie počítačovým tomografom – CT – však nepotvrdilo porušenú miechu ani krvácanie do mozgu, povedal pre TASR Dušan Gaša, primár ARO trenčianskej fakultnej nemocnice.
Bohuslav bol celú noc v bezvedomí napojený na prístrojoch.
„Začali sme komplexnú liečbu, na ktorú dobre zareagoval a hladina alkoholu išla postupne dolu. Na druhý deň mal približne štyri promile,“ povedala námestníčka riaditeľa nemocnice Terézia Drobná.
Mladík dostával infúzie a keď sa prebral, pýtal si ďalší pohárik. Lekárom prezradil, čo všetko do seba nalial.
„Začal piť už ráno a pomiešal hádam všetko možné, slivovicu, marhuľovicu, borovičku, pivo aj víno,“ vymenúva Drobná. Včera popoludní už bol pri vedomí a komunikoval s okolím.
Jeho priateľka hovorí, že Bohuslava opili kamaráti. Miešal, objednávali mu vraj aj borovičku s pivom.
Zapíja nešťastie
Lekári odhadujú, že bezuzdné pitie zostane napriek ťažkej záťaži pre jeho organizmus bez vážnejších následkov.
„Je to mimoriadne vysoká hladina a mal šťastie že takto obišiel. Keď odpadol, bol medzi ľuďmi a mal okamžitú lekársku pomoc. Ak by si v takomto stave doma ľahol do postele, je možné, že by sa už ráno nezobudil,“ povedala Drobná.
Ešte včera Bohuslava previezli na psychiatriu. Mladík žije spolu s priateľkou podľa ich známych tuláckym životom. Striedavo prespávajú u jeho a jej rodiny a pod holým nebom v parku.
Jeho matka hovorí, že piť začal potom, čo prišiel o dcéru. Jeho družke mali dieťa zobrať úrady, dostalo sa do náhradnej starostlivosti. Rodina dostáva správy, že dievčatko týrajú.
Päť promile už zabíja
O alkohole v krvi hovorí lekár IVAN NOVOTNÝ, odborník na závislosti.
Čo človeku spôsobí sedem promile alkoholu v krvi?
„Sedem promile je smrteľná dávka. Veľmi pravdepodobne je človek v bezvedomí. Niekedy ide o stupeň ťažkej opitosti. Dochádza k poruche reči, myslenia, správania a chôdze. Reč je zotretá. Artikulácia porušená. Pohyby sú nepresné.“
Aká je hranica smrteľnej dávky pri alkohole?
„Päť promile. Všetko nad ňu je riziková dávka.“
Koľko alkoholu namerali na Slovensku najviac?
„Ja som mal na záchytke päťdesiatnika, ktorému namerali 7,2 promile.“
To je koľko pohárikov?
„To je ťažké povedať. Zhruba, keby sme to rátali na dvanástku pivo, tak dve až tri pivá môžu robiť okolo jedného promile. Pri priemernom víne je to pol litra. A pri tvrdom alkohole sú to zhruba tri poldeci štyridsiatky. Ale vplýva na to viac faktorov.“
Ako vôbec môže človek toľko zniesť?
„Závisí od toho, ako mu funguje pečeň. Tá normálne spaľuje 0,14 promile alkoholu za hodinu. Avšak človek so silnou pečeňou a s istým 'tréningom' vie spáliť 0,24 až 0,25 promile alkoholu za hodinu. Taký človek vlastne viac znesie a nie je na ňom vidno, že je taký opitý.“
Za aký čas možno po takomto množstve alkoholu sadnúť za volant?
„Keď beriete strednú možnosť odbúravania alkoholu, tak by to mohlo za dva a pol dňa vyprchať.“
Spomínaný pacient po 'vytriezvení' na 4,6 promile žiadal alkohol. O čom to svedčí?
„Zrejme je závislý od alkoholu. Lebo to nie je normálne. Väčšina ľudí po takej skúsenosti nechce pohárik ani vidieť. V takom prípade treba konzultovať psychiatra.“
Ján Krempaský