Zoznam kandidátov na voľby do zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja, rovnako ako na predsedov TSK, je oficiálny.
TRENČÍN. V deviatich volebných okrskoch (Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín) sa bude o 45 poslaneckých kresiel uchádzať 407 kandidátov politických strán, koalícií a nezávislých. Neoficiálna informácia bola o 399 kandidátoch. Najväčší záujem o post poslanca je vo volebnom okrsku číslo sedem - Prievidza, kde kandiduje 93 záujemcov, najmenej láka kreslo v zastupiteľstve TSK vo volebnom obvode číslo tri - Myjava, kde sa o poslaneckú stoličku uchádza 17 záujemcov.
Zo šiestich kandidátov na predsedu TSK piatich nominovali politické strany. Za súčasného župana Pavla Sedláčka sa postavila regionálna koalícia ĽS-HZDS a Smer-SD, podporí ho aj SNS. KDH a SDKÚ-DS rovnako vytvorili koalíciu a jej spoločným kandidátom na predsedu TSK je exminister obrany Martin Fedor. Tomu vyjadrili podporu aj neparlamentné politické strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Občianska konzervatívna strana. Tretí stranícky kandidát Miloš Radosa vzišiel z dohody troch neparlamentných strán - Ligy - občiansko-liberálnej strany, Strany zelených a Slobodného fóra. Politická strana Úsvit nominovala za kandidáta Lenku Ďurechovú, Kresťanská ľudová strana Jozefa Čambalíka a jediným nezávislým kandidátom je ďalší exminister obrany Juraj Liška.
Predsedom deväťčlennej krajskej volebnej komisie v Trenčíne je nominant strany Sloboda a Solidarita Jaroslav Aštary. Podpredsedom je Peter Horňák zo Slovenskej národnej strany. Rozhodol o tom žreb na prvom zasadnutí Volebnej komisie Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) 8. októbra.
Voľby do orgánov samosprávnych krajov (VÚC) a ich predsedov sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 14. novembra tohto roka. Prípadné druhé kolo sa bude konať 28. novembra, avšak len pre kraje, kde ani jeden z kandidátov na predsedu VÚC nezíska absolútnu väčšinu odovzdaných hlasov.
V súčasnosti má osem samosprávnych krajov 412 poslancov. V prípade novembrového hlasovania ide o väčšinový volebný systém, mandát teda získa poslanec, ktorý v danom volebnom obvode dostane od voličov najviac hlasov. Nominácie na poslancov do krajských zastupiteľstiev, ako aj na predsedov samosprávnych krajov mohli politické subjekty, koalície či nezávislí kandidáti podávať do polnoci 5. októbra.