Podmienky mesta však podľa kritikov dávajú priestor korupcii a šikanovaniu.
BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Na vyriešenie problému s tromi zničenými bytovkami na ulici K nemocnici vypísalo mesto Bánovce verejnú súťaž. V nej hľadajú firmu, ktorá by bytovky nie len zrekonštruovala, ale pre ich obyvateľov by na vlastné náklady našla „náhradné bývanie s trvalým pobytom mimo územia mesta." Ich návrat domov by pritom mala pod kontrolou radnica.
Do zrekonštruovaných bytov by sa mohli vrátiť len tí, ktorí nemajú voči mestu žiadne podlžnosti. V podmienkach verejnej súťaže zaväzuje mesto budúceho zhotoviteľa aj k tomu, aby preveroval platobnú schopnosť nájomníkov a „rešpektoval vyjadrenia mesta Bánovce nad Bebravou k nájomníkom."
Toto by sa malo diať i vtedy, ak by sa majiteľom bytoviek stala firma, ktorá ich zrekonštruuje. Zmluvne vysporiadať bytovky plánuje mesto totiž až po ich rekonštrukcii, ktorú urobí víťaz súťaže na vlastné náklady.
Priestor pre korupciu
Jedna z podmienok verejnej súťaže hovorí, že „vyhlasovateľ je oprávnený vybrať si návrh, ktorý mu najlepšie vyhovuje."
Ivan Rončák z Transparency International však upozorňuje, že priestor pre korupciu je tým väčší, čím väčšia je voľnosť v rozhodovaní úradníkov a čím je nižšia transparentnosť ich rozhodovania.
„Absencia jasných kritérií a súčasné neverejné vyhodnocovanie návrhov vytvára veľký priestor pre korupčné konanie v tejto súťaži," povedal Rončák. Ten kritizoval aj vytváranie giet a presúvanie problémov s neprispôsobivými občanmi na inú samosprávu. „Nie je to najšťastnejšie riešenie," povedal.
Šikanovanie nájomníkov
Výhrady voči vypísanej súťaži, ktorej podmienky malo podľa našich informácií odsúhlasiť mestské zastupiteľstvo, má aj občianske združenie Ľudia proti rasizmu. Nepáči sa im najmä odsun prevažne Rómskych obyvateľov mimo mesta a ustanovenia, v ktorých má o ich návrate rozhodovať radnica.
„Uvedené body vo verejnom návrhu vnímame ako snahu mesta najprv pôvodných nájomcov "odsunúť" mimo mesto, a potom neprehľadným a šikanóznym spôsobom zúžiť ich možnosť vrátiť sa po vykonaní rekonštrukcie bytoviek nazad do svojich domovov," povedala právnička združenia Irena Bihariová. Táto snaha podľa nej pôvodných nájomníkov nie len šikanuje, ale ocitá sa aj za rovinou právne pochopiteľného riešenia.
„Je kuriózne, ak sa mesto nazdáva, že môže dohodou so zhotoviteľom zásadným spôsobom meniť pôvodnú zmluvu s nájomcami. Zvlášť, ak títo so zmenou nevyslovili súhlas a zrejme s ňou neboli ani uzrozumení," povedala Bihariová.
Mesto sa bráni
Riešením problému s bytovkami sa Bánovce zaoberajú už dlhšie. Spolu s novembrovými župnými voľbami urobili pre obyvateľov anketu, ktorá však jasné výsledky nepriniesla. Rómovia sa v nej vyjadrili, že chcú zostať tam kde sú, voči čomu sa ohradilo majoritné obyvateľstvo.
„Mesto nie je schopné vyriešiť tento problém z vlastných finančných prostriedkov, obrátilo sa preto so žiadosťou o pomoc na podnikateľov," vysvetlila dôvody vypísania súťaže Helena Zárubová, vedúca právneho oddelenia mestského úradu.
Rekonštrukcia bytoviek vraj podľa odborníkov neprichádza do úvahy tak, aby v nich mohli súčasne zostať nájomníci.
„Minimálne na obdobie prípravy a samotnej rekonštrukcie musia byť obyvatelia umiestnení mimo týchto bytoviek. Nakoľko mesto nemá priestory na náhradné bývanie, riešením tohto problému sme zaťažili samotného záujemcu," povedala Zárubová. Mesto bude podľa nej uprednostňovať vzájomné dohody a prísne dodržiavať zákony. „Prehlasujeme, že nedôjde k žiadnej diskriminácii obyvateľov," dodala.
Mesto má vypracovať stratégiu riešenia
Oboznámiť so situáciou v Bánovciach nad Bebravou sa prišla vo štvrtok 4. februára Elena Buksová z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
„V najbližšom období predloží vedenie mesta do mestského zastupiteľstva návrh Stratégie riešenia rómskej problematiky. Tú vypracuje v spolupráci s predstaviteľmi Rómov," povedala Buksová.
Podľa nej existuje niekoľko návrhov na zlepšenie situácie. Medzi ne patrí aj vytvorenie Komunitného centra, rozšírenie rómskej hliadky, pastoračná činnosť pre deti, alebo zlepšenie spolupráce s policajnými špecialistami pre prácu s rómskou komunitou.
(len)