Tajomníčka fakulty s expresnými titulmi prehovorila. Viní rektora, že peniaze od študentov končili mimo univerzity.
BRATISLAVA. V prípade škandálov na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka rozpráva stále viac ľudí. Obvinenia smerujú k odchádzajúcemu rektorovi Miroslavovi Mečárovi.
Rektor univerzity, ktorý bol v čase preradenia študentov z celoživotného vzdelávania na univerzitu dekanom Fakulty socioekonomických vied, pôsobil aj v Neziskovej organizácii celoživotného vzdelávania. Tá od študentov vyberala peniaze. Dnes sa volá Peroratio.
Rektor Mečár žaluje iných za to, čo si spôsobil sám, píše Marián Leško
„Rôzne neziskové organizácie a rôznym spôsobom vyberali poplatky. Niektoré dostupné informácie hovoria o 550 eurách, niektoré o 670 eurách. Boli tam aj iné platby, ktoré museli študenti platiť konkrétnym ľuďom," hovorí tajomníčka fakulty Ľubica Harakaľová.
Študenti mali pocit, že platia Trenčianskej univerzite školné. V skutočnosti peniaze končili v neziskovkách a do školy z nich podľa Harakaľovej neprišlo ani euro. Hovorí, že ide o celú pavučinu neziskoviek a ľudí, ktoré sa majú podieľať na vyberaní nelegálneho školného. Odhalenia o prúdení peňazí mimo univerzity priniesla relácia Paľba televízie Markíza.
„Trenčianska univerzita nie je Mečár. Keď sa takýto človek dostane do čela univerzity, aspoň verejnosť uvidí, že to môže dopadnúť rôzne," povedala Harakaľová.
Mečár obvinenia odmietol, na Markízu podáva trestné oznámenie za „ohováranie a znižovanie ľudskej dôstojnosti". Rektor včera SME niekoľkokrát položil mobil a nevysvetlil, kde peniaze skončili.
Podľa prepočtov Paľby neziskovky prepojené na Trenčiansku univerzitu získali od študentov len za jeden rok vyše 500-tisíc eur.
Ako vláda plní sľub nespoplatniť denné vysokoškolské štúdium
Čo sľúbili: Vláda nezavedie spoplatnenie dennej formy vysokoškolského vzdelávania.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Sociálna spravodlivosť bezplatného vysokoškolského štúdia je otázna. Vysokoškolské štúdium je prínosom najmä pre samotného študenta, pri bezplatnom štúdiu však vysoké školy platia i ľudia, ktorí nikdy študovať nebudú. Spoplatnením štúdia by štát ušetril peniaze, ktoré by mohol využiť na štipendiá pre sociálne slabších a nadaných študentov.
Aká je realita? Sľub je prevažne splnený. Denné štúdium zostalo prevažne bez poplatkov, v roku 2007 však vláda spoplatnila súbežné štúdium viacerých akademických programov. Zúžila teda bezplatné štúdium na jeden akademický program v štandardnej dĺžke. V máji 2009 podľa správy ministerstva školstva 18 z 20 vysokých škôl nelegálne vyberalo školné, či už vo forme darov alebo poplatkov za nadštandardnú dĺžku štúdia v roku 2007/8.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zvýšiť objem financií pre školstvo na 5% HDP
Čo sľúbili: Vláda SR uplatní v školstve viaczdrojové financovanie s cieľom postupného dosiahnutia úrovne 5 % HDP.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Peniaze investované do školstva budú mať pozitívny dopad na celú spoločnosť. Samotné „nalievanie peňazí" do školstva však nestačí. Potrebná je reforma, ktorá by zahrnula zatváranie menej prínosných škôl a spoplatnenie vysokoškolského štúdia.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Napriek zvyšovaniu verejných výdavkov na vzdelávanie, ich podiel na HDP nepresiahol 5%. Verejné výdavky na školstvo dosiahli v roku 2008 3,71% HDP, v roku 2009 4,56% HDP a v roku 2010 4,6% HDP.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.