Attila Bátky (37) je náš najúspešnejší zápasník v grécko-rímskom štýle v ére samostatnosti. Získal bronz na majstrovstvách sveta v roku 2003.
TRENČÍN. V súčasnosti ukončil reprezentačnú kariéru a v rozhovore nám prezradil, že študuje na FTVŠ trénerstvo a v budúcnosti by chcel pôsobiť v zápasníckych štruktúrach.
Pochádzate z Gabčíkova, ale dlhé roky pôsobíte v Trenčíne. Zaviedlo vás do Trenčína zápasenie?
- V štrnástich rokoch som prišiel do Dukly zápasiť a v AŠK som pôsobil 23 rokov. V decembri som svoje účinkovanie v armádnom klube ukončil, nakoľko zápasenie a vzpieranie preložili do Banskej Bystrice.
Plánujete sa v Trenčíne natrvalo usadiť?
- Áno, plánujem ostať v Trenčíne. Kúpil som domček v Soblahove, ktorý rekonštruujeme a v lete sa chceme s rodinou nasťahovať.
Ako v súčasnosti vyzerá práca s mládežou v Trenčíne?
- Práca s mládežou v Dukle neexistuje už zopár rokov, čo je samozrejme na škodu veci. V októbri 2004 vznikol v Trenčianskej Turnej zápasnícky oddiel. Samotným zakladateľom bol komárňanský rodák, zápasník František Lengyel. Spolu s Marekom Mlynekom a Leošom Drmolom odvádzajú kvalitnú prácu. a ich veľkým pričinením sa zachovala v Trenčíne práca s mládežou.
Ako sa pozeráte na budúcnosť zápasenia na Slovensku?
- Vyhliadky vidím trochu negatívne. Kariéru ukončila jedna generácia zápasníkov, ktorí tvorili kostru reprezentačného družstva a za nimi je veľká veková priepasť.
Má slovenský zápasník šancu získať na letných olympijských hrách v Londýne medailu?
- Túto možnosť vidím skepticky. V prípade naturalizovaného Slováka Musuľbesa je určitá šanca na umiestnenie do prvej trojky. Z vlastných odchovancov sú šikovní zápasníci z Bratislavy, ktorí majú 18-19 rokov. Neviem či sa im podarí adaptovať sa na podmienky seniorského zápasenia do roku 2012. Z Trenčína netreba zabudnúť na Mariána Mihálika a Filipa Kőszeghyho. Už samotnú účasť na hrách by som hodnotil ako vysoko pozitívnu.
Ako deväťročný ste začínali s futbalom aj zápasením. Určite väčšina spolužiakov a kamarátov zostalo pri futbale. Čo nakoniec rozhodlo, že ste si vybrali zápasenie?
- Najskôr som začal s futbalom a stal sa mojou vášňou až do dnešných dní. Môj strýko si založil v Gabčíkove zápasnícky klub a lanáril ma, aby som sa prišiel pozrieť na tréning. Ja som sa zdráhal, ale keď ma nakoniec presvedčil rovno som sa zapojil do tréningového procesu. V žiackych kategóriách nastal zlom, keď sa začali prelínať jednotlivé zápasy a súťaže. Aj na základe otcovej rady som sa rozhodol pre zápasenie a určite to neľutujem.
Od koľkých rokov ste sa začali špecializovať na grécko-rímsky štýl. Skúšali ste aj disciplínu voľný štýl?
- V žiackych kategóriách sa praktizujú obidva štýly. V Gabčíkove sme sa špecializovali na grécko-rímsky štýl. Úplná špecializácia nastala v trinástich až štrnástich rokoch. Keďže vo voľnom štýle sa môže útočiť na celé telo, rukami útočiť na nohy a využívať podkopy a hákovania je štýl variabilnejší. Po príchode do trenčianskej Dukly som chcel vyskúšať voľný štýl, ale tréneri ma presvedčili. Ostal som pri grécko-rímskom štýle a urobil som dobre.
V ére samostatnosti Slovenska ste jediný náš medailista z vrcholného podujatia v grécko-rímskom štýle. Získali ste bronz na majstrovstvách sveta v roku 2003. Považujete to za váš najväčší športový úspech?
- Určite, zároveň to bol kvalifikačný turnaj do Atén a mne sa podarilo získať miestenku na olympijské hry.
Zúčastnili ste sa dvoch olympijských hier. Neplánujete tretiu účasť ako tréner zápasníckej reprezentácie?
- Mal som v pláne venovať sa minimálne trénovaniu zápasníkov Dukly. Žiaľ, situácia sa zmenila a zápasenie a vzpieranie zrušili. Momentálne moju trénerskú činnosť nevidím v ružových farbách. Plány sú, ale siahajú do ďalekej budúcnosti. Chcel by som začať pracovať s mládežou a možno za pár desiatok rokov vychovať novú generáciu zápasníkov.
V súčasnosti hrávate mestskú ligu vo futbale. Ako sa vám v nej darí?
-K mestskej lige ma pritiahla partia chalanov z Trenčianskej Turnej, kde som hrával futbal. V minulej sezóne sme sa dostali celkom vysoko. Prehrali sme až vo finále. Futbal zostal mojou vášňou dodnes a mestskú ligu vo futbale považujem za výborné odreagovanie a relax.
Aké sú vaše aktivity a plány po skončení športovej kariéry?
-Študujem štvrtý rok na Fakultu telesnej výchovy a športu UK v Bratislave trénerstvo a učiteľstvo telesnej výchovy. Na budúci rok by som mal končiť. Veľa času mi zaberá rekonštrukcia domu. Momentálne si plánujem svoju budúcu kariéru v civilnom živote. Určite by som si vedel predstaviť, že by som sa v budúcnosti aktivoval v zápasníckom hnutí alebo pracoval v zápasníckych štruktúrach. Som otvorený výzvam.
VIZITKA: ATTILA BÁTKY (1973)
Narodil sa v Dunajskej Strede a vyrastal v Gabčíkove. Od štrnástich rokov pôsobil v trenčianskej Dukle. Medzi najväčšie úspechy patrí tretie miesto z majstrovstiev sveta 2003, štvrté, piate a šieste miesto z majstrovstiev Európy, je vicemajstrom Európy z juniorskej kategórie v roku 1991. Najlepším umiestnením z OH je desiate miesto v Atenách. V súčasnosti študuje na FTVŠ UK trénerstvo a učiteľstvo telesnej výchovy.
Autor: Peter Beňadik