TRENČÍN. V strede trenčianskej synagógy stojí veľká čierna kocka s dĺžkou hrany tri metre a hmotnosťou jeden a pol tony. Jej autorky Kristína Izáková, Ivana Horečná a Zuzana Chupáčová ju priviezli z Bratislavy na dodávke s prívesným vozíkom a jej inštalovanie im zabralo takmer celý týždeň. Kocku zrealizovali v roku 2008 ako študentky Fakulty architektúry v rámci predmetu výtvarné dielo v architektúre pod vedením akademického sochára Bohuša Kubinského.
Päť mínus jeden
Kocka má vchod a východ. Keď sa dvere zatvoria, človek vo vnútri zostáva v úplnej tme, odkázaný na ostatné zmysly. „Zachraňovala som sa rukami. Nevedela som, do čoho vstupujem, zdalo sa mi, že idem do kopca," povedala Katarína z Trenčína keď z kocky vyšla.
Juraj (27) z Dubnice nad Váhom cítil dnu neistotu. „Počuť tam hudbu, kráčate po rôznom teréne, nedá sa definovať rozsiahlosť priestoru," povedal. Anne Pappovej z Bolešova sa zdalo, že zablúdila v kríkoch. „Počula som vodu a mala som pocit, že sa potrebujem z niečoho vymotať." Projekt troch študentiek architektúry sa volá 5 mínus 1. Pri jeho tvorbe mysleli predovšetkým na svojich spolužiakov, ktorí budú navrhovať a tvoriť veci pre ľudí. „Aby pri navrhovaní mysleli nielen na tých, ktorí sú zdraví," povedala Kristína Izáková.
Tma je stiesnenosť a neistota
Keď autorky vymysleli niektorý z detailov, zatvárali si oči a skúšali svoj hmat. „Hotový celok som si potom prešla a zistila som, že moje vnímanie bolo skreslené," povedala jedna z nich. „Vedela som, kadiaľ mám ísť, aj tak som mala v sebe nervozitu," doplnila druhá. Ich cieľ podnietiť ľudí k zamysleniu sa nad vnímaním nevidiacich sa podaril.
„Dosť som sa bála. Nevidomý človek toto prežíva každý deň," povedala o svojich pocitoch Stanislava(22) z Trenčianskych Stankoviec. Barborka (14) z Dubnice nad Váhom ťažko hľadala slová. „Bolo to neopísateľné. Keď som tam vošla, vôbec som nevedela, čo môžem čakať. Bála som sa, že nenájdem východ. Neviem si predstaviť, že by som bola niekedy nevidiaca, to musí byť strašné," povedala.
Svoju existenciu bez zraku si nevie predstaviť ani Zora z Trenčína. „Mala som stiesnený a negatívny pocit. Určite by som to nechcela znova absolvovať, hoci som vedela, že sa nemám kam stratiť. Neviem si predstaviť, že by som takto mala chodiť po ulici. Obdivujem nevidiacich ľudí. Bolo to príšerné."
Päť minút a celý život je rozdiel
Čierna kocka zažíva v Trenčíne svoju prvú mimo bratislavskú premiéru. Vystavená bola zatiaľ iba na Fakulte architektúry v čase, keď vznikla. „Je jasné, že kocka nemôže úplne vyjadriť to, čo cíti nevidiaci človek. Tam tma trvá iba päť minút a to je rozdiel. Chceli sme, aby ľudia začali nad tým rozmýšľať a komunikovať o tom," povedala Zuzana Chupáčová.
Aj pre mladé architektky mal projekt výnimočný význam. „Rozmýšľala som, že to nebudem nikdy vedieť precítiť, keby som ja stratila zrak, bolo by to veľmi ťažké. Týmto projektom som začala aj ja trochu inak vnímať a viac si všímať," priznala sa Kristína Izáková. Trojicu doplnila svojim vyjadrením Ivana Horečná. „ Uvedomila som si, že môžem byť rada, že mám všetko. Som zdravá a môžem navrhnúť nielen to, čo vyhovuje mne, ale aj ostatným."
Prvá autorská výstava
Problém pohybovať sa v tme dnes nemá keramikárka z Dubnice nad Váhom Soňa Zelisková. Strata zraku v dospelosti spôsobila, že sa nemohla ďalej venovať pôvodnej profesii učiteľky v materskej škole. Cez prácu s hlinou sa však k deťom vrátila.
Najprv otvorila chránenú keramickú dielňu, neskôr pre zdravé a handicapované deti Keramiklub, v ktorom im počas desiatich uplynulých rokov odkrývala tajomstvá keramickej hliny. Aj preto prišiel čas na prvú autorskú výstavu až teraz. Keramické výrobky Soni Zeliskovej nadväzujú na tradičné hrnčiarsto.
Sú pre ne charakteristické čisté a jednoduché tvary. Venuje sa však aj tvorbe z plátov, valčekovej technike a modelovaniu v ruke. Výrobky dekoruje rôznymi štruktúrami a reliéfmi, glazúru používa v plnej miere najmä vo vnútri nádob. Na ich povrchu ju kombinuje s pôvodnou tehlovočervenou farebnosťou hliny a patinou.
Projekt 5 mínus 1 a výstava Soni Zeliskovej sú v Art Centre Synagóga do 16. januára.