Ako sa rodil prvý televízny vysielač na Javorine

Vysielač na Veľkej Javorine patrí už k neoddeliteľnému architektonickému prvku tejto lokality a okolia. Málokto však už dnes vie, že o jeho prvotnú výstavbu sa vôbec nezaslúžili Slovenské telekomunikácie.

Prvý stožiar vysielačaPrvý stožiar vysielača (Zdroj: ARCHÍV DK)

Vysielač na Veľkej Javorine patrí už k neoddeliteľnému architektonickému prvku tejto lokality a okolia. Málokto však už dnes vie, že o jeho prvotnú výstavbu sa vôbec nezaslúžili Slovenské telekomunikácie.

STARÁ TURÁ. Krstným otcom výstavby sa stal Miroslav Nerád (1914 - 2009) a zopár nadšencov z jeho pracovného okolia. Teda Presná mechanika Stará Turá (vtedajší názov Chirany) bola hlavným iniciátorom aj realizátorom stavby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môj otec, Dušan Klimáček, bol veľkým nadšencom elektrotechniky a ako prvý človek na Starej Turej si kúpil televízny prijímač, ešte pred prvým vysielaním Slovenskej televízie v roku 1956. Jeho vtedajší sused, Miroslav Nerád, riaditeľ Presnej mechaniky, bol tiež nadšený pre technické novinky.
Na Starej Turej sa nedarilo chytiť televízny signál, na Veľkej Javorine áno. Preto jediným riešením ako dostať signál do Starej Turej a celého okolia, vrátane Moravy, bolo vybudovanie retranslačného vysielača.

SkryťVypnúť reklamu

Dostať povolenie nebolo jednoduché

Nasledovala najťažšia časť celého plánu, povolenie na výstavbu. Bolo to obdobie studenej vojny a slovo vysielačka naháňalo hrôzu každému pracovníkovi ministerstva spojov. Prehovárania a žiadosti na zodpovedné ministerstvá nebrali konca. Nerádovi bolo jasné, že nikoho zo zodpovedných do stavby vysielača neprinúti v čase, keď Stará Turá nebola prioritnou oblasťou na šírenie televízneho vysielania.

Preto zvolil inú stratégiu. Zvolal stretnutie zástupcov ministerstva a spojovacieho učilišťa v Novom Meste nad Váhom priamo na Veľkú Javorinu na jar roku 1957. V tom čase zo slovenskej strany ešte neexistovala prístupová cesta, tak niektorí pozvaní prišli na stretnutie ako turisti.

Krátko pred cieľom stretol Nerád svojho spolužiaka, ktorý tiež prišiel na vrchol, spýtal sa ho: „Čo tu ty robíš? Ale, odpovedal spolužiak, poslal ma sem šéf, lebo nejaký blbec zvoláva poradu ohľadne stavby nejakej vysielačky, čo mu v živote nemôžu povoliť, ale reku nech sa tam idem pozrieť, však uvidím, kto je ten dobrodruh a aspoň si spravím výlet na Javorinu. V každom prípade mu to ministerstvo kategoricky zamietne!" „No tú poradu som ja zvolal," vysvetlil prekvapujúci fakt svojmu spolužiakovi, zástupcovi ministerstva, Nerád.
Na samotnej porade predstavil Nerád svoju stratégiu. Vysvetlil zúčastneným, že od ministerstva potrebujú len povolenie a vlastnú stavbu s kompletným vybavením zabezpečia z vlastných zdrojov. Po dokončení a sprevádzkovaní stavby ju bezplatne odovzdajú ministerstvu spojov. Táto, v skutku nezvyčajná ponuka, nenechala ministerstvo kľudným, aj keď sa zase dlhšie nič nedialo.

SkryťVypnúť reklamu

Nerád telefonoval niekoľkokrát svojmu spolužiakovi na Ministerstvo spojov, či by nemal napísať nejakú urgenciu, aby sa veci dali do pohybu. „Prosím ťa, nikde už nepíš, lebo Ti to celé zhodia zo stola," varoval ho spolužiak. Po nejakom čase povolenie na výstavbu predsa len prišlo, ale bola tam podmienka, aby výstavba bola dokončená do konca roku 1957. Spustila sa lavína ďalších rokovaní.

Chýbali potrebné súčiastky aj ľudia

Zástupcovia spojovacieho učilišťa v Novom Meste nad Váhom poukazovali na to, že vysielacie elektrónky s potrebným výkonom sa v Československu nevyrábajú. Toto bol závažný problém, nakoľko nákup zo západného zahraničia bol za socializmu takmer nemožný. Tiež nebolo jasné, kto by bol schopný vyrobiť minimálne 15 metrový stožiar, ktorý bol nutný a projekčne vypočítaný na prevádzku daného retranslačného vysielača.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z výhod bola, že na Veľkú Javorinu už dávnejšie privedli elektrické vedenie do Holubyho chaty. A tak sa nadšenci pustili do práce. Vykopali kanál pre položenie elektrického vedenia, postavili vysielaciu budovu a betónovú základňu pre 15-metrový stožiar. Nedostupné výkonové vysielacie elektrónky a problém, kto vysielač postaví sa podujal zabezpečiť sám Nerád. O pomoc požiadal riaditeľa Tesly Pardubice. Tu sa podarilo vyrobiť potrebné elektrónky. Nerád upozornil riaditeľa, že nemajú peniaze, teda keby mohli elektrónky vyrobiť ako skúšobné vzorky. Objednal hneď tri, aby boli do rezervy.

Druhá náročná úloha čakala na Neráda v Slováckých strojárňach v Uherskom Brode. Riaditeľ podniku na nádvorí postavil pred Neráda obrátenú debňu od piva a povedal chlapom „Riaditeľ Presnej Mechaniky v Starej Turej by Vám chcel niečo povedať" a naznačil mu, aby sa postavil na debňu a presvedčil chlapov sám. Nerád teda ťažisko svojej reči začal tým, že vyrobením stožiara získa aj Morava televízny signál, že už nemajú veľa času na dokončenie a celý projekt je nutné vykonať svojpomocne a brigádnicky, lebo je drahý a chýbajú peniaze.

Riaditeľ Slováckých strojární dal o návrhu hlasovať, ale ešte pred hlasovaním chlapov upozornil, že pokiaľ to odhlasujú, nebudú brať žiadne poobednajšie fušky, ale budú pracovať nezištne po pracovnej dobe na stožiari. Trvalo nejakú chvíľu, než sa zdvihla prvá ruka, ale nakoniec to odsúhlasili všetci.
„Mám ešte jednu podmienku, chcem, aby ste ten stožiar aj doviezli a postavili na Veľkú Javorinu," dodal Nerád.,,Samozrejme, však na Javorinu sa radi podívame," odvetili súhlasne robotníci.

Stavbu dokončili podľa plánu, vysielať sa začalo údajne na konci marca v roku 1958. Tento termín bol motivačný aj pre Miroslava Neráda, pretože na jar v roku 1958 vysielali priamy prenos z Majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní v Bratislave a chcel, aby ho už ľudia v okolí dosahu vysielača na Veľkej Javorine mohli sledovať zo svojich domovov.

Cesta na Veľkú Javorinu

Ešte ale ostal otvorený jeden problém. Nerád podal nesmelú žiadosť na Okresný národný výbor v Novom Meste nad Váhom, aby vybudovali prístupovú cestu na Veľkú Javorinu zo slovenskej strany. Najmä v zime by mohli mať technici problém dostať sa k vysielaču, čo by ohrozilo vysielanie v zimnom období.

Očakával zase byrokratický boj o vybudovanie cesty, ale s výstavbou cesty sa začalo prakticky ihneď po podaní žiadosti. Mnohí ľudia totiž už mali v tom čase televízory a keďže sa rýchlo rozkríklo, že na Javorine je vysielač, nikto zo zainteresovaných nechcel prísť o vysielanie. Vybudovaním cesty zo slovenskej strany sa Veľká Javorina zároveň otvorila aj turistickému ruchu.

Autor: Dušan Klimáček

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  2. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov
  6. LESY SR: 11,5 milióna stromov v roku 2025
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  8. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 12 037
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 742
  3. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 7 498
  4. Thajsko za polovicu? Ušetrite pri dovolenke tisíce eur 7 132
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 118
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 632
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 376
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 371
  1. Miro Jankes: Na prezidenta už kandidovať nemôžem
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (28.3. - 3.4.1925)
  3. Ivan Mlynár: Len ďalší špinavý deň v živote Roberta Fica.
  4. Tomáš Kollárik: Flat-Earth Scholar, alebo ako si vybrať model vesmíru? – Anti-anti konspirátor diel IV
  5. Otilia Horrocks: Kupuj Európske !
  6. Vladimír Bojničan: Sekulárne vzdelávanie učí racionálne myslieť. Náboženské iba slepo veriť. A to má potom svoje následky.
  7. Jozef Stasík: Za Mikloša stálo nové auto 12 platov, teraz len 9
  8. Petra Bošanská: Dvojitá daň
  1. Radko Mačuha: "Žiadna pandémia krívačky a slintačky neexistuje". ( fikcia) 20 926
  2. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 18 646
  3. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 17 292
  4. Rado Surovka: Liečba Ficom na demenciu národa nezaberá. 10 583
  5. Martin Ondráš: Prvé príznaky SLINTAČKY/KRÍVAČKY už sú na Slovensku 9 574
  6. Miroslav Ferkl: Kaviareň múdreho Kotlára 7 541
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 5 991
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 5 727
  1. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  2. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  3. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  4. Tupou Ceruzou: Žandári
  5. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  6. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.
  7. Post Bellum SK: Mladé ženy a dievčatá poslali ľudáci na smrť ako prvé
  8. Věra Tepličková: Minulý týždeň zhoreli štyria Slováci a na koľajach ukončili životy ďalší dvaja
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Kontrola na hraničnom priechode Drietoma - Starý Hrozenkov 27. marca. Vľavo dole foto tekutiny vytekajúcej z návesu kamióna s maďarskou EČV.

Vodiči sú na kontroly pripravení.


2
Inteligentná domáca asistentka je súborom nenápadných zariadení.

Inteligentnú domácu asistentku najviac využívajú rodiny v Trenčíne.


TASR
Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská v sprievode svojho obhajcu Petra Erdösa.

Prípad sa v minulosti pojednával na Okresnom súde v Trnave.


TASR

Dielo je realizované za plnej prevádzky školy.


TASR
  1. Miro Jankes: Na prezidenta už kandidovať nemôžem
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (28.3. - 3.4.1925)
  3. Ivan Mlynár: Len ďalší špinavý deň v živote Roberta Fica.
  4. Tomáš Kollárik: Flat-Earth Scholar, alebo ako si vybrať model vesmíru? – Anti-anti konspirátor diel IV
  5. Otilia Horrocks: Kupuj Európske !
  6. Vladimír Bojničan: Sekulárne vzdelávanie učí racionálne myslieť. Náboženské iba slepo veriť. A to má potom svoje následky.
  7. Jozef Stasík: Za Mikloša stálo nové auto 12 platov, teraz len 9
  8. Petra Bošanská: Dvojitá daň
  1. Radko Mačuha: "Žiadna pandémia krívačky a slintačky neexistuje". ( fikcia) 20 926
  2. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 18 646
  3. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 17 292
  4. Rado Surovka: Liečba Ficom na demenciu národa nezaberá. 10 583
  5. Martin Ondráš: Prvé príznaky SLINTAČKY/KRÍVAČKY už sú na Slovensku 9 574
  6. Miroslav Ferkl: Kaviareň múdreho Kotlára 7 541
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 5 991
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 5 727
  1. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  2. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  3. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  4. Tupou Ceruzou: Žandári
  5. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  6. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.
  7. Post Bellum SK: Mladé ženy a dievčatá poslali ľudáci na smrť ako prvé
  8. Věra Tepličková: Minulý týždeň zhoreli štyria Slováci a na koľajach ukončili životy ďalší dvaja

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu