Rybníček vysťahoval rektora

Spor medzi mestom a univerzitou chcel rektor najskôr riešiť odchodom z mesta, už na tom netrvá.

Trenčiansku univerzitu spochybnil škandál s expresnými titulmi.Trenčiansku univerzitu spochybnil škandál s expresnými titulmi. (Zdroj: ĽUBOSLAVA SEDLÁKOVÁ)

BRATISLAVA. Bývalý dekan Trenčianskej univerzity Daniel Bánoci, známy z kauzy pochybných titulov, mal vďaka škole donedávna výhodné bývanie. Za jednoizbový byt v Trenčíne platil mesačne okolo 44 eur. Trhová cena je aj dvojnásobok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bánoci bol medzi 26 vybranými učiteľmi, ktorí sa dostali k mestským bytom s regulovaným nájomným. V pridelenom byte býval aj rektor Ivan Kneppo, ktorý do Trenčína dochádzal z Bratislavy.

Primátor Richard Rybníček (nezávislý) už nepredĺžil univerzite zmluvu. Bánoci sa musel ku koncu februára odsťahovať, rovnako ako ďalší pedagógovia. „Bol to zbytočný luxus,“ komentoval hovorca Trenčína Richard Nemec bývanie pre univerzitu. Tú primátor Rybníček označil za zlú, podľa neho nie je pre mesto prínosom.

SkryťVypnúť reklamu

Univerzite meno poznačil práve škandál Bánociho detí, ktoré na nej získali titul za niekoľko mesiacov štúdia, hoci normálne trvá roky. Ministerstvo školstva pre podvody pozastavilo na jednej z fakúlt právo udeľovať diplomy.

Bánociho odvolali z funkcie dekana Fakulty sociálno-­ekonomických vzťahov, zostal však v Trenčíne učiť. Telefón včera nedvíhal. Bánoci dochádzal do Trenčína z Košíc.

Rektor: Lákali sme garantov

Práve pre dochádzajúcich boli podľa rektora Kneppa určené mestské byty. „Aj vďaka tomu sa podarilo dostať do Trenčína garantov študijných programov,“ konštatoval. Kneppo včera pre SME zverejnil zoznam učiteľov, ktorí bývali v pridelených bytoch. Uviedol aj ceny nájmov. Neplatili podľa neho 50 eur mesačne, ako tvrdil Rybníček.

SkryťVypnúť reklamu

Sumy sa podľa zoznamu pohybovali od 44 do 157 eur mesačne v štvorizbovom byte. „K tomu treba prirátať aj energie a zohľadniť fakt, že mesto nám dávalo holobyty, do ktorých sme investovali.“

Rektor platil za trojizbový podkrovný byt blízko centra s rozlohou vyše sto štvorcových metrov nájomné 146 eur. Rovnako ako Bánoci sa musí vysťahovať, termín má do konca júna. Vladimír Skalický z realitnej spoločnosti Invest House hovorí, že trhová cena za byty je dvojnásobok a viac, ako platila univerzita. Podobný, ako má rektor, vyjde na 500 eur.

Byt mala pridelený aj prorektorka Katarína Jankacká, ktorá je z Považskej Bystrice, teda 40 kilometrov od Trenčína. „Cestovanie mi zaberalo veľa času,“ zdôvodňuje, prečo nedochádza. Dvaja zamestnanci v mestských bytoch boli dokonca z Trenčína.

SkryťVypnúť reklamu

UMB si postavila vlastné

Kneppo uznáva, že máloktoré mesto poskytovalo univerzite také výhody ako Trenčín. Napríklad Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici ubytovala cezpoľných učiteľov v bytovke, ktorú sama postavila. „Od mesta nemáme žiadne byty,“ hovorí kvestorka Ružena Fraňová.

Trenčiansky mestský poslanec Robert Lifka nevidí dôvod, aby mala univerzita od mesta lacné byty, keďže univerzitní učitelia zarábajú nadštandardne, rektor okolo tritisíc eur. „Myslím, že problém s bytmi je osobný. Tvoria len zlomok rozpočtu univerzity.“

Výpoveď z nájmu odštartovala napätie medzi univerzitou a primátorom. Po vyjadreniach Rybníčka o zlej kvalite školy hovoril rektor o zmene sídla a názvu. Univerzita, ktorá nesie meno Alexandra Dubčeka, by stratila prívlastok trenčianska a presťahovala by sa do Považskej Bystrice či Dubnice.

Kneppo už včera na sťahovaní netrval. „Zmenu sídla musí schváliť akreditačná komisia a vyžaduje si aj širokú podporu akademického senátu.“ 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  4. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 892
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 476
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 971
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 806
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 330
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 707
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 517
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 298
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Vizualizácia - Fiesta most

Most, ktorý spájal a opäť bude spájať. Po rokoch, keď slúžil iba na presun chodcov a cyklistov, sa starý železničný most v Trenčíne mení na Fiesta most.


Novomešťania nezvládli dôležitý zápas o záchranu.

Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek od III. po IX. ligy.


Prinášame vám prehľad novorodeniatok z trenčianskej a myjavskej pôrodnice. Ich fotky boli zverejnené v tlačených novinách MY Trenčín.


Mladí herci sa prihovorili po anglicky novomestským školákom prostredníctvom hry Hey People naštudovanej na motívy diela spisovateľa Karla Čapka

Školáci sú so znalosťami z angličtiny na tom čoraz lepšie. Dokázala to aj divadelná hra Hey People, ktorú sledovali celú v anglickom jazyku.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu