TRENČÍN. Investíciu v objeme 191 miliónov eur oznámila taiwanská spoločnosť AU Optronics v decembri 2009. Závod v priemyselnej zóne Bratislavská začala stavať na jar 2010, s veľkovýrobou začala tento rok v máji.
Trenčín si spoločnosť vybrala ako miesto svojho druhého závodu v Európe. Ako povedal prezident AU Optronics Paul S.L. Peng, o investícii v Trenčíne rozhodla jedinečná strategická poloha krajina v strede Európy a bezpečné hospodárske prostredie.
„Dôležitým lákadlom je konkurencieschopná pracovná sila,“ povedal Peng, ktorý závod slávnostne otvoril v utorok spolu s premiérkou Ivetou Radičovou. Tá skonštatovala, že pre vládu je podstatné vytvorenie tritisíc pracovných miest.
„Na Slovensku je to tretia firma z Taiwanu, ale s AU Optronics ide o prvý veľký projekt a dúfame, že nie posledný, lebo dobrá skúsenosť znamená inšpiráciu pre ďalších investorov v Taiwane.“
Investor dostal pomoc od štátu
Podľa šéfa agentúry Sario Roberta Šimončiča rokovania s Taiwancami trvali rok a pol, kým sa rozhodli pre Slovensko. Zaujímavá pre nich bola najmä poloha mesta. „Je to lokalita s dobrým prístupom a napojením na infraštruktúru," povedal.
Investor dostal štátnu pomoc v sume 38 miliónov eur, z ktorej sedem miliónov predstavujú daňové úľavy a zvyšok dotácia na technológie. Šimončič však nepredpokladá, že by sa firma po uplynutí päťročných daňových prázdnin vybrala inde.
„Myslím, že investor tohto typu hľadá naozaj miesto, kde sa usadí. Pre AU Optronics je Trenčín centrum v Európe a pravdepodobnosť, že by európsky trh opustila je malá,“ dodal Šimončič.
FOTO - TASR
Zamestnajú tritisíc ľudí
Plocha výrobného závodu je dvadsať hektárov, za plnej prevádzky v roku 2012 plánujú vyrábať mesačne 240-tisíc produktov a predpokladajú, že zamestnajú tritisíc zamestnancov.
Trenčín je však dlhodobo lokalita so štatisticky nízkou mierou nezamestnanosti v porovnaní so slovenskou. Aktuálna je okolo sedem percent. Ako informovala riaditeľka trenčianskeho úradu práce Zuzana Horníková, vo firme sa zamestnalo od začiatku náboru na pozíciu výrobný pracovník, vo februári tohto roku, 173 ľudí.
„Zaznamenali sme však aj opätovný návrat do evidencie,“ povedala Horníková. Ľudia to odôvodňujú zdravotnými problémami pri práci v stoji, problematickým dochádzaním, alebo, že nedokážu tak rýchlo robiť ako požaduje zamestnávateľ. Jedným z dôvodom medzi ľuďmi je aj nízka základná mzda, ktorá sa podľa našich informácií mala pohybovať okolo minimálnej, približne na úrovni 330 eur.
„Tieto informácie nie sú pravdivé,“ odpovedala na otázky novinárov Radičová. Podľa nej, ak nezoženie zamestnávateľ ľudí, bude musieť zvýšiť mzdy.
„Mzda bude päťsto eur. Už dnes priemerná mzda prvých sedemsto zamestnancov je vyššia ako je priemer Slovenska,“ dodala premiérka.