TRENČÍN. V budove trenčianskej synagógy sa konal projekt s názvom Trenčín si Ty. Zapojili sa do neho študenti urbanizmu, architektúry, krajinnej architektúry a marketingu z Brna, Nitry a Bratislavy.
„Workshop trvá zámerne až štyri dni, aby mohli študenti nasať atmosféru mesta a nechať sa inšpirovať,“ povedal Martin Beďatš, hlavný architekt mesta Trenčín.
Viac ako tridsať študentov si Trenčín vybralo spomedzi troch ďalších slovenských miest, Žiliny, Ružomberka, a Bratislavy.
Ich úlohou bolo vytvoriť náhľad, alebo víziu na architektonické pretvorenie centra mesta a niektorých historických budov alebo zanedbaných častí mesta. Projekty vyhodnotia na ich domácich katedrách ako semestrálne práce. Finálne verzie žiaci odprezentujú v polovici januára v Trenčíne.
Trenčín, mesto na rieke
Základnou myšlienkou projektu bolo prepojenie Váhu s mestom, no študenti spolu s ôsmimi aktívnymi architektmi rozpracovávali projekty v širšom území Trenčína.
„Venovali sa nábrežnému priestoru v Trenčíne, územiu od historického centra až po budovu Old Herold a niekoľko študentov spracovalo priestor od železničnej stanice až po Gymnázium Ľudovíta Štúra,“ dodal Bedatš.
Nešlo o žiadnu súťaž v kreativite. „Títo mladí architekti, urbanisti a plánovači verejného priestranstva nič prevratné nevynašli ani nemali vynájsť,“ povedal Peter Gero, medzinárodne uznávaný architekt a odborný garant akcie.
„Mali nájsť riešenie na tri základné časti projektu zveľadenia mesta, ktoré sa týkajú rieky Váh, Mierového námestia a oživenia druhého brehu Váhu,“ doplnil Gero.
Je to o ľuďoch
Cely projekt má za úlohu vzbudiť u ľudí záujem o pretváranie mesta. Občania sa môžu sami zapájať do vízii o budúcej podobe Trenčína. „Verejnosť môže pripomienkovať i svoje názory,“ povedal Tomas Hanáček, trenčiansky architekt a konzultant projektu. „Obyvatelia mesta môžu prezentovať svoj názor na šiestich rôznych plagátoch a vizualizáciách umiestnených do piatku na Mierovom námestí,“ dodal.
Podobný workshop nie je v Strednej Európe bežný. „V Čechách ani na Slovensku neexistuje podobná platforma, kde ľudia môžu prísť a hovoriť o víziách a návrhoch,“ povedala Milota Sidorová, grafická dizajnérka a marketingová komunikátorka. To, aby sa z podnetov stala skutočnosť, môže podľa nej ovplyvniť len mestské zastupiteľstvo.