Dolnú Porubu z troch strán obklopujú hory a so svetom spája len údolie pozdĺž potoka Teplička. Jej chotár poskytuje lyžiarske možnosti i panoramatické výhľady, pod povrchom však skrýva životodarný poklad.
DOLNÁ PORUBA. Juhozápadnú časť Strážovských vrchov tvorí v oblasti Porubskej brázdy druhohorné jadrové horstvo. Keďže vrstvám usadených hornín tam dominujú vápence a dolomity, v kotline dochádza k častému výskytu krasových útvarov. V katastri Dolnej Poruby sa nachádza prírodná rezervácia, rozmanitá flóra či chránené vtáčie územie. Najväčšie bohatstvo okolitej prírody spočíva v množstve vodných prameňov. Výdatné zdroje pitnej vody zásobujú takmer celý mikroregión, vrátane kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Miestni obyvatelia veria, že niektoré z nich majú liečivé účinky.
Oáza pokoja
Túru za tajomstvami niekoľkých prameňov začíname v časti U Suchých, kedysi zvanej Suché mlyny. Približne po desiatich minútach chôdze od posledného obývaného príbytku na Milošovej ulici počuť prenikavý žblnkot bystriny. „V osade Horné Kúty bol kedysi žľab, ktorý napájal kravy na ceste z paše na Veľkých Zrázoch. Presnejšie - jeden veľký válov, asi desať metrov dlhý. V mladosti som tu slúžil u gazdu Imricha,“ spomína Jozef Suchý.
Polorozpadnutá klada dokazuje minimálne storočnú existenciu napájadla. Jeho osud nezostal ľuďom ľahostajný. „Keď sa povedalo pri válovoch, aj s odstupom času sme mali zaužívané, kde to je. Lenže žiadny válov tu už roky nebol. Preto sme si s kamarátmi zaumienili nelichotivú situáciu zmeniť a napájadlá oživiť,“ priblížil Ivan Marienka.
Ako dodal, najprv bolo potrebné vyčistiť bezprostredné okolie pramienka, vyrezať bor a vytesať žľaby. Časť napájacieho systému zatiaľ využíva hadice, ktoré postupne nahradia vytesané žľaby. „Začali sme na jar, v lete už dielo získalo súčasnú podobu. Plánujeme prostredie ešte viac skultúrniť odpočinkovým posedením pre okoloidúcich turistov smerujúcich na Zrázový vrch, Žihľavník alebo Baske.“
Uhasí smäd a zlepší zrak
Od zrekonštruovanej horskej studničky pokračujeme po stopách pôvodných gazdov na Zrázový vrch. Odtiaľ po hrebeni smerom na Homôlku. Prechádzame cez horské lúky, Peršovú, úbočie Česanej hory do lúčneho sedla medzi Trtávkou a Záhradčím. Tunajšia studienka na okraji lesa má vraj magickú moc. Podobne ako ďalší prameň, ktorý vyviera neďaleko poľovníckej chaty pri rázcestí do Hlbokej doliny.
„Kvôli týmto prameňom niektorí susedia neváhajú prejsť aj väčšiu vzdialenosť. Voda z nich je zdravá a veľmi kvalitná. Potvrdili to aj odborné merania. Traduje sa, že očianka spod Česanej hory blahodarne pôsobí na zlepšenie zraku,“ hovorí pamätníčka Anna Šupáková. Mimochodom, vodný zdroj Brodky, ktorý taktiež preteká Hlbokou dolinou, predstavuje základ vodovodnej sústavy Dolnej Poruby.
Prameň šťastia
V bohatstve zdrojov podzemnej vody nezaostáva ani centrálna časť dediny. Zaujímavá história sa viaže k žriedlu v lokalite Hájovňa blízko hlavnej cesty. Ako dosvedčil starosta Dolnej Poruby Miroslav Kopčan, obyvateľom aj okoloidúcim slúži od nepamäti. „V jeho susedstve v minulosti bývali hájnici, ktorí spravovali lesy pánov zblízka i zďaleka. Dolnú Porubu z troch strán obklopujú hory a so svetom spája len údolie pozdĺž potoka Teplička.
Jej chotár poskytuje lyžiarske možnosti i panoramatické výhľady, pod povrchom však skrýva životodarný poklad. Naša obec totiž ešte začiatkom dvadsiateho storočia administratívne patrila do jedného obvodu spoločne s Hornou Porubou, Kopcom a Malým Košeckým Podhradím. Prameň je vyčistený, zastrešený a jeho okolie ponúka priestor na odpočinok. Pomenovali sme ho Prameň šťastia, čím sme chceli aj takouto formou prispieť k posilneniu ekologického povedomia občanov a návštevníkov Dolnej Poruby,“ povedal Kopčan.