Historický úspech Trenčanov zaznačil na kaktus v Kostarike

Kariéru Dušana Bartoviča ovplyvnili májové štvrtky. Čerstvý sedemdesiatnik zažil v tento deň ligový debut a kvôli futbalovým povinnostiam preložil aj svadbu.

Dušan Bartovič sa v týchto dňoch dožíva životného jubilea.Dušan Bartovič sa v týchto dňoch dožíva životného jubilea. (Zdroj: SÚKROMNÝ ARCHÍV MILANA BARTOVIČA)

Jablko nespadlo ďaleko od stromu. Dobré meno tvorivého záložníka zlatej trenčianskej generácie dnes šíri jeho vnučka Diana Bartovičová, laureátka ženskej jedenástky roka 2013.

Pochádzate z futbalového kraja pri Trnave, čo vás prinútilo zamieriť hore Váhom?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po skončení základnej školy som sa šiel učiť za nástrojára do TOS Trenčín. V druhom ročníku sme hrali v rodných Veľkých Kostoľanoch s Hornou Stredou. Zápas rozhodoval laik. Po tom, čo ma vylúčil, otec zobral moju registračku a od jari 1960 som hrával za dorast TTS.

SkryťVypnúť reklamu

V Trenčíne sa práve schyľovalo k zlúčeniu Odevy a TTS. Ako ho vnímal dorastenec?

Býval som na internáte Pod Sokolicami, ale chodil som na Odevu aj TTS. Zlúčenie telovýchovných jednôt trenčianskemu futbalu prospelo, hoci začiatky boli ťažké, do jedného mužstva sa spojili dva kvalitné kolektívy. Aj v doraste vznikol pretlak. V tíme bol napríklad odchovanec TTS Hudcovský, ktorý potom hrával za Spartu Praha, celú obranu Odevy zase tvorili chlapci zo Zamaroviec Mazánek – Štefánik – Daranský. Najkrajšie bolo, že sme hrávali predzápasy. V druhom polčase sa neraz tiesnilo v hľadisku pätnásťtisíc ľudí.

Ktoré trénerské osobnosti vás formovali v mládežníckych celkoch v Trenčíne?

Najprv Karol Haas. Ja som pravák, pamätám si, že ma staval na ľavé krídlo. Na vlastné uši som počul, keď hovoril, že zo mňa futbalista v živote nebude. Po roku v Jednote nás prevzal bývalý stopér TTS Milan Rovňan. Práve on ma postavil do zálohy vedľa Mojžiša.

SkryťVypnúť reklamu

Jednota v tom čase zaknihovala najväčší úspech trenčianskeho futbalu, v sezóne 1962/63 ju v tabuľke predstihla len Dukla Praha. Na premiéru v áčku ste si teda museli počkať.

V áčku bola veľká konkurencia, záložníci Kluka, Halmo, Bezdeda patrili k najlepším v súťaži. V roku 1963 som narukoval na vojnu. Výber z nášho ročníka robili v Dukle Praha. Prišlo tam 178 futbalistov, mňa poslali do Dukly Písek, ktorá postúpila do druhej ligy.

Zmenila sa vaša pozícia v tíme po návrate do civilu?

V lete 1965 som sa dostal do kádra, ale hrával som divíziu za béčko. Hnevalo ma, že nehrávam, prakticky už som prestupoval do Kostolian. Halmovi so Ševčíkom sa vtedy príliš nedarilo. Tréner Vičan skúšal niečo zmeniť, na príhovor starších hráčov ma vytiahol vo štvrtok 5. mája 1966 v Trnave. Prehrali sme 2:1, v nedeľu potom remizovali v Tepliciach 0:0 a redaktor Paľo Podolský napísal do Trenčianskych novín, že sa narodil nový záložník.

SkryťVypnúť reklamu

Michal Vičan mal nos na novú zálohu Mojžiš – Bartovič v systéme 4 – 2 – 4. Najmladší ligový tandem v strede poľa spĺňal parametre moderných hráčov druhej línie a v roku 1967 priviedol Trenčanov na jesenný trón. V čom spočívala vaša sila?

Časopis Gól vtedy napísal, že najlepšia záložná dvojica v republike je Mojžiš – Bartovič. A to v konkurencii velikánov Kuna – Hrušecký či Pluskal – Masopust. Boli sme rozdielne typy, ale výborne sme sa dopĺňali. Vlado vybojoval množstvo lôpt, priestor viac obehal. Mali sme rýchle krídla Navrátila s Albrechtom, mňa živili dlhé pasy a streľba z diaľky, čo v dnešnom futbale vidíme menej, napríklad Barcelona chce ísť často až do kuchyne.

Váš raketový štart v drese prvoligovej Jednoty ešte predtým pomohol k spanilej jazde Trenčanov do finále Stredoeurópskeho pohára vo Florencii.

Na pohár mám krásne spomienky. Rozhodujúci zápas sme hrali s Červenou hviezdou Belehrad. Po domácom víťazstve 3:1 nám všetci predpovedali, že v Juhoslávii dostaneme päť kusov. Vyhrali sme 1:0. Do Talianska okrem nás postúpili Vasas Budapešť, Sportklub Viedeň a AC Fiorentina. Pred súbojom s hviezdnym Vasasom sa nám triasli kolená. Hoci Béla Masný bol s národným mužstvom v Brazílii a rozhodca vylúčil Mojžiša, Maďarov sme zdolali. Vo finále sme podľahli domácej Fiorentine. Lenže, ak by rozhodca uznal regulárny gól Bencza...

Dokážete inkriminovaný moment podrobnejšie opísať?

Paľovi som poslal dlhú prihrávku, on si ju spracoval a asi z tridsiatich metrov vystrelil. Lopta sa odrazila od žrde do siete. Postranný rozhodca zamával, že pri strele stál niekto v ofsajde. Napriek tomu to bol jeden z mojich najkrajších futbalových zážitkov. Navyše, predseda talianskeho futbalového zväzu po stretnutí pred zástupcami médií vyhlásil, že morálnym víťazom pohára je Trenčín. Ďalším pekným zážitkom bola olympiáda v roku 1968.

Olympijský výber trénera Blažejovského však na OH v Mexiku zaostal za očakávaním.

Káder bol silný, nechýbal v ňom Laco Petráš, Miko Krnáč, Miro Kráľ, Stano Štrunc, Stano Jarábek, brankár Kramerius zo Sparty, Večerek z Ostravy, no mali sme trochu smolu. Prehrali sme s Guatemalou, pritom rok predtým sme ju v rámci latinskoamerického turné porazili 4:1. Po výhre s Thajskom a remíze s Bulharskom sme sa porúčali domov.

Počas spomínaného turné do Strednej a Južnej Ameriky ste svojmu materskému klubu urobili originálnu reklamu. Jednota, ktorá onedlho nabrala rovnaký kurz, našla podľa dopisovateľa Trenčianskych novín Milana Navrátila v Kostarike zaujímavý odkaz.

Preberali po nás zápasy asi s dvojtýždňovým odstupom. V hoteli v hlavnom meste San José som nechtom vyryl na list obrovského kaktusu na balkóne nápis Trenčín – jesenný majster ligy v ČSSR. Objavil ho Jaro Hojsík, ktorý potom býval na rovnakej izbe.

Po týchto udalostiach vystriedal od jari 1968 Vičana pri kormidle Jednoty Karol Borhy. Môžete porovnať oboch trénerských mágov?

Z hľadiska odbornosti boli obaja perfektní, ich pravou rukou bol kondičný tréner Dušan Čikel. Borhy bol prísnejší, nič neodpustil. Keď sme hrali proti Sparte, v piatok na tréningu celé mužstvo trištvrte hodiny nacvičovalo, ako by to malo na ihrisku proti Kvašňákovi a spol. vyzerať. Vičan mal kamarátskejší prístup. Keď sme prišli z vojny, po tréningu nás bažantov zavolal do kina a pozval na večeru. Pred Borhyho návratom z Kuvajtu ponúkali Vičanovi zmluvu len do 1. apríla. Uprednostnil Slovan. Mrzelo ma, že som tam neodišiel aj ja.

Dostali ste ponuku zo Slovana?

K Hrdličkovi hľadali druhého záložníka. Tréner Vičan s tajomníkom Fialom bol trikrát u mňa v byte na zimnom štadióne. V máji 1968 som sa oženil a z prestupu zišlo. Paradoxne opäť vo štvrtok, aby som nezmeškal nedeľný zápas.

Okrem šiestich zápasov v drese olympionikov máte na konte aj dva reprezentačné štarty za A-mužstvo ČSSR proti Fínsku a Poľsku. Ako na ne spomínate?

Obidva sa hrali v októbri 1970 v Prahe. Dá sa povedať, že dvere do reprezentácie mi otvorila aféra Adidas verzus Puma, po ktorej mala zastavenú činnosť v československej reprezentácii väčšina z účastníkov majstrovstiev sveta v Mexiku. V kvalifikačnom zápase proti Fínom sme nastúpili štyria Trenčania – Mojžiš, Albrecht, Nagy a ja. Remíza 1:1 bola považovaná za blamáž. Za Poliakov hrala partia okolo Roberta Gadochu, ktorého lanáril Real Madrid.

Mali ste v lige nejakého obľúbeného súpera?

K najobľúbenejším patrili Trnava, Sparta a Slovan. Proti silným mužstvám boli naše výkony vždy hodnotené ako najlepšie.

Ktorý protihráč vám v strede poľa najviac vyhovoval a naopak?

Smetana z Teplíc bol nepríjemný, kadiaľ chodil, tadiaľ kopal. Radšej som hral proti Kunovi. Laco bol elegán, raz sa vraj vyjadril, že mu imponuje môj spôsob hry so zdvihnutou hlavou.

Koho ste obdivovali vy?

Jednoznačne Masopusta, jedného z najlepších záložníkov v republike.

Je pravda, že ste zbierali podložky pod pivové poháre?

Je. Zbieral som aj malé fľaštičky s alkoholom, mal som ich 165. Keď sa mi narodila dcéra, každý kto k nám prišiel, musel si najprv z týchto fľaštičiek jednu vybrať a vypiť.

Zakotvili ste v Novom Meste nad Váhom. Kadiaľ viedli vaše kroky?

V Trenčíne som hrával posledné dve sezóny za béčko. Po polroku v Bohuslaviciach som od januára 1975 začal trénovať v Novom Meste, v marci 1976 som sa sťahoval. Okrem toho som dlhé roky viedol aj žiacke výbery Západoslovenského kraja. Počas pôsobenia v Hornej Strede sme štyrikrát postúpili. Pred pár dňami ma navštívili tamojší funkcionári a venovali mi klubový dres s číslom 70. Teší ma, že nezabudli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 824
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 499
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 212
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 254
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 761
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 340
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 250
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 931
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 556
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 345
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 028
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 519
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 11 340
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 543
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 445
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Niektoré príbehy sa začínajú potichu – v malej izbe, s vôňou prvej vlastnoručne napraženej kávy. Taký bol aj začiatok cesty Petra Szaba, dnes už známeho mena vo svete výberovej kávy.


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


Práce na nádvorí by mali ukončiť v júli tohto roka.


TASR
Tomáš Záborský.

Rozhovor s Tomášom Záborským.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 931
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 556
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 345
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 028
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 519
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 11 340
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 543
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 445
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu