TRENČÍN. Politológ Martin Klus hovorí o účasti na komunálnych voľbách. Spomína aj dôležitosť účasti vo volebných komisiách či fenomén kandidatúry zo strany lekárov.
Badáte zvýšenie záujmu u ľudí o komunálnu politiku?
- Áno, mám pocit, že mnoho občanov pochopilo, že základným stupňom ovplyvňovania vecí verejných je práve komunálna úroveň, preto si viacerí občania povedali, že to skúsia, a teda sa nielen zúčastnia volieb ako voliči, ale dokonca aj ako kandidáti.
Je to vidieť okrem iného aj na sociálnych sieťach či v rôznych alternatívnych médiách, respektíve u blogerov. Samozrejme, súvisí to aj s tým, že v týchto voľbách nepotrebujú pre kandidatúru záštitu politickej strany, čo mnohým vyhovuje.
A ako je to so záujmom o kandidatúru zo strany občanov, ktorí predtým nemali politické ambície?
- Určite je u väčšiny z nich primárnym motívom nespokojnosť so stavom vecí verejných v ich meste či obci. Samozrejme, viacerí môžu mať aj zištný motív v podobe snahy získať politický vplyv, respektíve motív materiálneho charakteru, ktorý sa spája s výkonom funkcie primátora či starostu, alebo najmä v mestách s poslaneckým mandátom. Záujem práve o komunálne voľby súvisí aj s tým, že šanca získať politický mandát je v týchto voľbách najvyššia, vzhľadom na počet zvoliteľných miest a počet kandidátov.
Na základe čoho sa rozhodli kandidovať?
- Najčastejšie sú to ľudia, ktorí už majú skúsenosť s politikou, hoci nepriamu. Môže ísť o rôznych predstaviteľov mimovládnych organizácii, dobrovoľníkov, ale aj protestujúcich z Gorily či podnikateľov, ktorí majú so samosprávou priamu obchodnú skúsenosť, respektíve by ju chceli mať. Zaujímavým fenoménom sú tiež lekári, ktorí sa pomerne aktívne angažujú na tomto stupni spravovania vecí verejných. Samozrejme, šanca presadiť sa je celkom iná vo väčších mestách, kde sa v súvislosti so snahou získať post primátora, ale aj poslanca dá hovoriť o skutočnom predvolebnom zápase, v ktorom sa využívajú takmer všetky prostriedky, a menšími obcami, kde dokonca majú problém obsadiť post starostu, pretože oň nikto nemá záujem.
Je vidieť rast záujmu u mladých ľudí o členstvo vo volebných komisiách. Čo im takáto skúsenosť môže priniesť?
- Veľmi sa teším tomuto záujmu, pretože sa v systéme voľby, ktorý máme na Slovensku, môže bez efektívnej kontroly udiať všeličo nekalé. Hovorí sa o kupovaní hlasov voličov, dopĺňaní či znehodnocovaní volebných lístkov, či falšovaní zápisníc. Pokiaľ teda neprejdeme na profesionálny stupeň kontroly či jeho elektronizáciu bežnú už v iných krajinách, tak aktívny dohľad bude veľmi dôležitou súčasťou zachovania korektnosti a férovosti voľby. Navyše, vďaka takejto skúsenosti sa najmä mladí ľudia môžu podstatne viac začať zaujímať o veci verejné, čo je takisto veľmi pozitívne a v neposlednom rade si privyrobia celkom zaujímavú sumu peňazí.
Ako je to s prvovoličmi? Sú komunálne voľby pre nich najlákavejšie?
- Najmä v obciach, kde každý každého pozná a kde sú aj mladí voliči pod väčším drobnohľadom, je práve komunálna politika prvým a niekedy dokonca ich jediným kontaktom s politikou. Svedčia o tom aj štatistiky účasti, ktorá zvyčajne výrazne klesá spolu s veľkosťou mesta.