Pacienti Fakultnej nemocnice v Trenčíne môžu od minulého týždňa utorka posielať podnety na novú antikorupčnú linku.
TRENČÍN. Nemocnica v Trenčíne sa pridala k ostatným fakultným a univerzitným nemocniciam na Slovensku.
Na podnet ministerstva zdravotníctva zriadila emailovú adresu, ktorá má pomôcť v odhaľovaní úplatných lekárov. „Aj naďalej je možné podnety nahlasovať osobne, telefonicky alebo listom," povedala hovorkyňa nemocnice Petra Gembešová.
„Zavedenie e-mailového konta vnímame pozitívne ako ďalší prístupný spôsob, ktorý môže pomôcť pri odhaľovaní korupčného správania. V súčasnosti je elektronický spôsob komunikácie uprednostňovaný," dodala Gembešová.
Vyhodnotené podnety plánuje nemocnica postupovať polícii, doteraz ale v nemocnici neevidujú žiadny podnet na korupčné správanie lekára.
Skôr marketing?
Protikorupčný mail má od roku 2011 aj ministerstvo zdravotníctva. Odvtedy evidovalo 18 oznámení, z toho 9 bolo opodstatnených a postúpených polícii. „Niekomu sa môže zdať, že je to nízky počet, ale som presvedčený, že každý pacient, ktorý sa pre podnet rozhodol, posunul tému korupcie v zdravotníctve o výrazný krok vpred,“ myslí si minister zdravotníctva Viliam Čislák.
Na jeseň 2013 prišla mimovládka Transparency International Slovensko s projektom internetovej stránky stop úplatkom pre nahlasovanie uplácania v zdravotníctve. Po niekoľkých mesiacoch prevádzku stránky ukončili pre nízky počet podnetov aj nedostatok informácií poskytnutých od ľudí.
Zuzana Dančíková z Transparency o projekte rezortu povedala, že ak zriadenie liniek nie je podporené ďalšími krokmi, pôsobí to skôr ako marketing než skutočné opatrenie.
Ministerstvo a nemocnice by mali podľa nej nielen zbierať podnety, ale aj informovať o ich vyriešení.
„Mali by tiež komunikovať, že pacientom, ktorí nahlásia korupciu pomôžu zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť. O takýchto prípadoch by mali informovať verejnosť.“
Ľudia korupciu nehlásia
Ochota hlásiť korupciu je na Slovensku veľmi nízka. Z Európskej únie sú na tom horšie len Maďari a Lotyši.
„Každý piaty človek by u nás nenahlásil korupciu, pretože sa bojí následkov, približne rovnaký počet si myslí, že by to nemalo zmysel, lebo by sa aj tak nič nezmenilo. Ľudia zrejme zle vnímajú, že aj keď pacient nahlási korupciu, ak sa lekár prizná, môže uzavrieť dohodu o vine a treste a vyviazne s podmienkou.“
Dvojročnú podmienku dostal kardiochirurg Viliam Fischer za úplatok, ktorý zobral od dcéry pacientky, ktorú operoval a neskôr zomrela. Súd mu po dohode udelil aj peňažný trest 15-tisíc eur.