Množstvo kostí a lebiek z obdobia stredoveku našli archeológovia počas výskumu v areáli rímskokatolíckeho kostola.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. V tesnej blízkosti múrov novomestského Kostola Narodenia Panny Márie našli archeológovia počas vykopávok karner. Ten v minulosti slúžil na uchovávanie kostí nájdených na cintoríne. Ide iba o druhý nájdený karner v trenčianskom regióne.
Dvojici profesionálnych archeológov zo spoločnosti Via Magna pomáhali študentky archeológie z Trnavskej univerzity. Pred začatím výskumu nik netušil, že hlboko pod zemou nájdu zaujímavý nález.
Nájdené kosti uložia na pôvodné miesto
Karner s množstvom uložených kostí bol súčasťou zaniknutého cintorína. Vytváraním nových hrobov sa kostrové pozostatky zo starých hrobov ukladali do karnera a neskôr sa zasypali. „Archeológovia vo vnútornej časti karneru vykopali množstvo kostí a lebiek uložených vo vrstve,“ povedal dekan farnosti Blažej Čaputa.
Koľko je v ňom pochovaných ľudí, už nie je možné zistiť. „Okrem celých kostí a lebiek boli vo vrstve uložené aj drobné úlomky kostí. Vykopané kosti sme zatiaľ zhromaždili a prikryli na dvoch miestach. Po ukončení výskumu kosti uložíme na pôvodné miesta,“ dodal Čaputa.
Archeológovia vykopali množstvo kostí a lebiek.
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Druhý karner v našom regióne
Pri mŕtvych nenašli žiadne predmety, ktoré by pomohli s presnejším datovaním veku náleziska. Podľa muriva odhadujú, že ide o stredovekú stavbu približne z 15. storočia.
„Kresťania nedávali do hrobov k zosnulým nejaké amulety alebo iné predmety. Presné datovanie je obtiažne. Pohanské hroby je preto jednoduchšie datovať,“ pokračoval Čaputa. Žiadne zverejnené archívy neudávali existenciu rozsiahleho karneru v tesnej blízkosti základov rímskokatolíckeho kostola. „Prvý nájdený karner v našej oblasti je v Trenčíne. Novomestský je iba druhým objaveným karnerom v našom regióne. Ich výskyt v našej oblasti je veľmi vzácny,“ skonštatoval Čaputa.
Zaujímavým je aj nález ručne robených prstových tehiel. Podľa archeologičky Zuzany Rejdovianovej nimi vykladali dno karneru.
Archeologický prieskum v okolí kostola sa začal už v minulom roku, keď boli urobené prvé sondy. „V pláne máme kompletnú obnovu fasády chrámu, s ktorou súvisia sanačné i archeologické práce,“ dodal dekan.
Karner.
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC