BECKOV. Beckovský hrad na začiatku sezóny zatvorili. Turisti chodia do Beckova stále vo veľkých počtoch, pri vstupe do areálu hradu ich čaká oznam o zatvorení. „Nevedeli sme, že hrad je zatvorený, už sa nám to stalo aj inde, nechápeme, čo je to za slovenskú špecialitu, zatvárať v sezóne," posťažovala sa dvojica z Bratislavy.
Na hrad sa vybrala aj skupinka z detského tábora. Ich vedúci Martin deťom aspoň pod hradbami priblížil históriu hradu. Ako dodal, ani ich nenapadlo pri plánovaní výletu zisťovať, či je hrad otvorený, pokladal to v lete za samozrejmé.
Za úspornejší projekt zabezpečia statiku múrov
Obec si na projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu hradu vzala dokonca úver vo výške 4,5 milióna eur. Pôvodne totiž uvažovali o rozsiahlejšom projekte v objeme 225 miliónov eur, ktoré žiadali z tzv. nórskych fondov.
Veľkorysejší projekt zahŕňal aj obnovu Horného hradu a gotickej kaplnky.
Podľa súčasného projektu za 2,5 milióna eur zabezpečia statiku múrov, predmetom obnovy je aj rekonštrukcia vybraných častí hradu na Dolnom hrade. Vzniknúť by tu malo muzeálne nádvorie s novými stavbami, Infocentrom, remeselnými domčekmi, výstavným pódiom, múzeom v delovej bašte a k tomu potrebným zázemím a infraštruktúrou.
Práce by mali trvať dva roky, do 2012
Podľa riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne Evy Gazdíkovej, na Beckovskom hrade ide o náročné a špecifické práce, pretože hrad má historickú a pamiatkovú hodnotu kultúrnej pamiatky.
„Pokračujú archeologické a architektonicko-historické výskumy vstupnej časti hradu tzv. barbakanu. Predmetom architektonickohistorického výskumu sú aj murivá dolného hradu pre určenie spôsobov konzervácie a prezentácie jednotlivých častí," dodala Gazdíková.
Objekt kasární ohrozuje návštevníkov, padajú skaly
Aj Trenčiansky samosprávny kraj ako vlastník Trenčianskeho hradu získal z eurofondov 2,5 milióna eur.
Za tieto prostriedky zrekonštruujú objekt kasární na Dolnom hrade, ktorý je podľa riaditeľky Trenčianskeho múzea, správcu hradu, už dlhšiu dobu v havarijnom stave a padajúce skaly ohrozujú návštevníkov.
Ako však povedala, príjmy z hradu predstavujú rozhodujúcu položku v rozpočte a ak by v hlavnej sezóne uzavreli hrad, nemali by príjmy a zisky zo akcií, ktoré sa na hrade konajú.
„S prácami preto začneme až na jeseň," skonštatovala Babičová.
Pri obnove zachovajú dispozíciu budovy
Pri rekonštrukcii sa zamerajú najmä na stabilizáciu a rekonštrukciu múrov a na celkovú pamiatkovú obnovu objektu kasární, ktorá bude vychádzať z historických reálií. Objekt je súčasťou hradného komplexu národnej kultúrnej pamiatky, vzťahuje sa naň najvyšší stupeň ochrany vzhľadom na jeho historickú a architektonickú jedinečnosť.
Preto pri stavebných prácach bude v maximálnej miere rešpektovaná pôvodná dispozícia objektu hradných kasární a pri rekonštrukcii budú používané klasické stavebné materiály. Pamiatkový zámer zachováva obe steny a aj dispozíciu budovy.
Na pôvodných základoch vyrastú ďalšie tri podlažia
„Grant nedovoľuje päť rokov využívať zrekonštruované objekty na komerčné využitie. Plánujeme ich využívať ako ďalšie výstavné a reprezentatívne priestory a reprezentatívnu miestnosť, kde by sa mohli konať komornejšie podujatia, divadelné predstavenia či koncerty," ozrejmila Babičová.
Ako dodala nové priestory využijú aj na umiestnenie stálych expozícií. Aj na Trenčianskom hrade podľa projektu musia práce ukončiť do dvoch rokov. „Je to veľký objem prác, dúfam, že tie najťažšie prebehnú v období, keď nebude na hrade taká intenzívna návštevnosť, pretože tá je pre nás dôležitá."